1. studeni, Blagdan Svih svetih

30.10.2015

Svi sveti (također Sisveti ili Sisvete; lat. Sollemnitas Omnium Sanctorum) svetkovina je u Rimokatoličkoj crkvi, a njome se slave svi sveci, kako oni koji su već kanonizirani, tako i oni koji to još nisu.

Zbog nemogućnosti da slavi svakog pojedinog u slavi, Crkva jednom svetkovinom časti sve svete. Ne misli se tu samo na osobe koje su službeno proglašene svetima. Mnogo je veće mnoštvo onih koji nisu stavljeni ni na oltar ni u kalendar, a u životu su ostvarili velika djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu.
Toga se dana sa zahvalnošću i molitvama prisjećamo svih dragih mrtvih koji više nisu sa nama i paljenjem svijeća i kićenjem njihovih grobova iskazujemo našu vječnu ljubav i zahvalu za sve što su bili i što jesu u našim životima.

Dušni dan, 2. studenoga  je spomen svih vjernih mrtvih.

Spomendan je to koji se često, na vanjski način, počinje slaviti već dan prije, na svetkovinu Svih svetih.